Хустський район
[Послуги] [Карта] [Зв’язок]    | Ви знаходитеся тут:   Головна    Історія    Архітектурна спа..

22.02.2011  [15:55]

Пам’ятки історії та архітектури

Дерев’яні храми – витвори високої мистецької вартості

Пам'ятки дерев'яної архітектури, що розташовані на території району:

  • Миколаївська церква і дзвіниця в с. Сокирниця;
  • Церква св. Параскеви і дзвіниця в с. Олександрівка;
  • Миколаївська церква і дзвіниця в с. Данилово;
  • Михайлівська церква і дзвіниця в с. Крайниково.

Нижче подаємо докладніші відомості про кожну з цих перлин дерев'яної храмової архітектури Закарпаття.

Сокирниця (Церква св. Миколи Чудотворця, 1703 р.)

Дубові зруби храму вкриті високими дахами. Більший зруб ділиться на наву і бабинець. Вежу увінчує чотирисхилий шатор з високим шпилем і чотирма фіалами по кутах. На головному фасаді – закритий ґанок з трикутними прорізами вікон і вхідним порталом. Одвірок бабинця декоровано різьбленням. Іконостас зроблено в 1748 р. Згідно з версією реставраторів, сокирницьку церкву збудовано в селі Шашвар на початку XVII ст. В 1770 р. після перенесення в Сокирницю, церкву перебудовують і встановлюють вежу над бабинцем. Того ж року збудували високу каркасну дзвіницю.

Олександрівка (Церква св. Параскеви, 1751 р.)

Готична церква в Олександрівці увінчує широку поверхню пагорба і вимальовується чітким силуетом на тлі невисоких гір. Церква двозрубна, тридільна, з видимим нахилом стін до середини. Вежа з чотирма фіалами біля оснування шпиля височіє над західним зрубом. На головному фасаді – відкритий ґанок з арковою галереєю. В олександрівському храмі збережено багатий настінний розпис, виконаний в 1779 р. майстром Стефаном Теребельським та малювання народних майстрів. Біля церкви стоїть дерев'яна каркасна двоярусна дзвіниця.

Чи не найдавніша з них церква св. Парасковії в с. Олександрівка, яка носить явні ознаки стилю будівничих XY-XYI ст., хоч вперше згадується про неї в записці мукачівського єпископа Ольшанського за 1751 рік.

Данилово (Церква св. Миколи Чудотворця, 1779 р.)

Данилівська церква, що збудована в готичному стилі, – наймолодша серед готичних церков Хустщини і, можливо, найгарніша. Миколаївська церква була побудована в 1779 році, про що свідчать написи на дверях ганку латиницею, а на дверях церкви – кирилицею. Церква має дивовижні пропорції. Композиція форм підкреслює стрімкий зліт вежі з дуже високим шпилем: здається, ще мить – і дерев'яне диво здолає земне тяжіння.

Споруда двозрубна, тридільна, збудована з дубових колод. На західному фасаді бабинець продовжений закритим ґанком з аркоподібними прорізами. В інтер'єрі збереглися розписи 1828 р. роботи художника І. Корнмаєра. Біля церкви розташована струнка дерев'яна дзвіниця.

Крайниково (Михайлівська церква і дзвіниця, 1666-68 рр.)

Була побудована в 1666-1668 рр., про що свідчить напис на надпоріжнику притворного (бабинця). Церква тридільна з рівношироким бабинцем та навою і вужчим вівтарем. Побудова церкви архаїчна. Вона зведена з високих дубових брусів, з'єднана врубками в кнюк з потайним прямим зубом. Напис на дияконських дверях відноситься до 1763 р. В іконостасі збереглись ікони і з ХУІІ ст. "Собор архангела Михаїла".
Над бабинцем височить прямокутна в плані, висока вежа з підсябіттям з високим шпилястим завершенням і чотирма маленькими шпилями по кутах.

Побудована в XVII ст., церква мала плескаті перекриття, які йшли на сволоку. Плескаті перекриття були замінені на коробові в XVIII ст.

Ктиторський напис під зображеннями на стіні св. Миколи свідчить про те, що вони були намальовані в 1771 році. Ці зображення монохромні, виконані місцевим майстром у стилі народного закарпатського живопису.

 

31.08.2010  [13:09]

Нове на сайті

Відтепер із файлами, документами та звітами ви зможете ознайомитися у нашій файловій галереї.

читати повністю

Новини

27.09.2018 [11:05]

УВАГА ВСІМ!!!

 

30.08.2018 [09:33]

Участь у Всеукраїнській грі "Теренова гра" "Січ - сила і честь"

 

30.08.2018 [08:21]

Проведення Всеукраїнської вишколи "Джура-Прикордонник"

 

21.08.2018 [15:13]

В приміщенні відділу архіву Хустської РДА відбулася виставка фотоматеріалів, присвячена 27-їй річниці Дня Незалежності України.

 

24.07.2018 [16:56]

Оголошення!

 

Псилання

Офiцiйне представництво Президента України Веб-портал органiв виконавчої влади України Верховна Рада України Закарпатська Обласна Рада Обласна гаряча лінія Teplo.gov.ua Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України Національна дитяча гаряча лінія Державний реєстр виборців Міністерство доходів і зборів України

Створено студією Вебрики


Хустська районна державна адміністрація.
2004-2011